Daburn 2200/22SYL-100
2200/22SYL-100 picture photo
Mfg. Part Number
2200/22SYL-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 22AWG YLW
Datasheet Download
2200/22SYL-100.pdf
Availability of 2200/22SYL-100
QUANTITY
2200/22SYL-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200/22SYL-100
Internal Part NumberEIS-2200/22SYL-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.054" (1.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorYellow
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200/22SYL-100
Related Links2200/22, 2200/22SYL-100 Datasheet, Daburn Distributor
2200/22SYL-100 Details Description
Related parts for 2200/22SYL-100
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-VQFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS R/A DUAL datasheet.pdf
CERAMIC RESONATOR 27.00 MHZ datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 400A 1210 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf