Bourns Inc. 2200HT-181-V-RC
2200HT-181-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-181-V-RC
Brief Description
FIXED IND 180UH 4.6A 82 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-181-V-RC.pdf
Availability of 2200HT-181-V-RC
QUANTITY
2200HT-181-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-181-V-RC
Internal Part NumberEIS-2200HT-181-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Material - CorePowdered Iron
Inductance180µH
Tolerance±15%
Current Rating4.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)82 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-181-V-RC
Related Links2200HT-, 2200HT-181-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-181-V-RC Details Description
Related parts for 2200HT-181-V-RC
IC RESET CMOS 4.7V 5SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/HSR20H datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA datasheet.pdf
WIRE FERRULE REEL 16AWG BLACK datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 20A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 44MM datasheet.pdf