Bourns Inc. 2200HT-1R8-V
2200HT-1R8-V picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-1R8-V
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 21.8A 4 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-1R8-V.pdf
Availability of 2200HT-1R8-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-1R8-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-1R8-V
Internal Part NumberEIS-2200HT-1R8-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating21.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-1R8-V
Related Links2200HT, 2200HT-1R8-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-1R8-V Details Description
Related parts for 2200HT-1R8-V
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 45V D2PAK datasheet.pdf