Bourns Inc. 2200LL-1R8-H-RC
2200LL-1R8-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200LL-1R8-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 22.6A 2 MOHM TH
Datasheet Download
2200LL-1R8-H-RC.pdf
Availability of 2200LL-1R8-H-RC
QUANTITY
2200LL-1R8-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200LL-1R8-H-RC
Internal Part NumberEIS-2200LL-1R8-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating22.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200LL-1R8-H-RC
Related Links2200LL-, 2200LL-1R8-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200LL-1R8-H-RC Details Description
Related parts for 2200LL-1R8-H-RC
IDC CABLE-APR34A/ AE34G / APR34A datasheet.pdf
TIMER DELAY OFF TS32/35 DKZA DK5 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 0.40" CC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
IC CPLD 400MC 20NS 208RQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf