Nichicon UTM1H4R7MPD
UTM1H4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTM1H4R7MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTM1H4R7MPD.pdf
Availability of UTM1H4R7MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTM1H4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTM1H4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UTM1H4R7MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTM
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTM1H4R7MPD
Related LinksUTM1H, UTM1H4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTM1H4R7MPD Details Description
Related parts for UTM1H4R7MPD
RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf