Panasonic Electronic Components ERA-1AEB1401C
ERA-1AEB1401C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB1401C
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB1401C.pdf
Availability of ERA-1AEB1401C
QUANTITY
ERA-1AEB1401C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB1401C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB1401C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB1401C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB1401C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB1401C Details Description
Related parts for ERA-1AEB1401C
IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER .81MM 250MM BK datasheet.pdf