Bourns Inc. 2200LL-3R9-H-RC
2200LL-3R9-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200LL-3R9-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 18.5A 4 MOHM TH
Datasheet Download
2200LL-3R9-H-RC.pdf
Availability of 2200LL-3R9-H-RC
QUANTITY
2200LL-3R9-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200LL-3R9-H-RC
Internal Part NumberEIS-2200LL-3R9-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating18.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200LL-3R9-H-RC
Related Links2200LL-, 2200LL-3R9-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200LL-3R9-H-RC Details Description
Related parts for 2200LL-3R9-H-RC
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
F BK 40/300 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf