Daburn 2201/20BR-1000
2201/20BR-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/20BR-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 20AWG BRN
Datasheet Download
2201/20BR-1000.pdf
Availability of 2201/20BR-1000
QUANTITY
2201/20BR-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/20BR-1000
Internal Part NumberEIS-2201/20BR-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.059" (1.49mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBrown
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/20BR-1000
Related Links2201/20, 2201/20BR-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/20BR-1000 Details Description
Related parts for 2201/20BR-1000
IC TEMP SW OPEN DRAIN SOT23A-5 datasheet.pdf
BOARD DEMO BOOST AUTO INPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 3/4" CIR-5/PACK datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf