Daburn 2201/22BK-1000
2201/22BK-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/22BK-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BLK
Datasheet Download
2201/22BK-1000.pdf
Availability of 2201/22BK-1000
QUANTITY
2201/22BK-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/22BK-1000
Internal Part NumberEIS-2201/22BK-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/22BK-1000
Related Links2201/22, 2201/22BK-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/22BK-1000 Details Description
Related parts for 2201/22BK-1000
CAP CER 330PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.4K OHM 0606 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 16.51MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V CH 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf