Daburn 2201/22GR-1000
2201/22GR-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/22GR-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 22AWG GRN
Datasheet Download
2201/22GR-1000.pdf
Availability of 2201/22GR-1000
QUANTITY
2201/22GR-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/22GR-1000
Internal Part NumberEIS-2201/22GR-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorGreen
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/22GR-1000
Related Links2201/22, 2201/22GR-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/22GR-1000 Details Description
Related parts for 2201/22GR-1000
IDC CABLE - MPL64K/MC64G/MPL64K datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
D SUB HOOD 9 SIZE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf