Vishay/Dale IMC1812RVR12K
IMC1812RVR12K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RVR12K
Brief Description
FIXED IND 120NH 450MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC1812RVR12K.pdf
Availability of IMC1812RVR12K
QUANTITY
IMC1812RVR12K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RVR12K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RVR12K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance120nH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RVR12K
Related LinksIMC181, IMC1812RVR12K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RVR12K Details Description
Related parts for IMC1812RVR12K
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FREE HANG BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf