Daburn 2201/24GR-1000
2201/24GR-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/24GR-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 24AWG GRN
Datasheet Download
2201/24GR-1000.pdf
Availability of 2201/24GR-1000
QUANTITY
2201/24GR-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/24GR-1000
Internal Part NumberEIS-2201/24GR-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorGreen
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/24GR-1000
Related Links2201/24, 2201/24GR-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/24GR-1000 Details Description
Related parts for 2201/24GR-1000
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf