Vishay/Dale RWR84S64R9FPS73
RWR84S64R9FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S64R9FPS73
Brief Description
RES 64.9 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S64R9FPS73.pdf
Availability of RWR84S64R9FPS73
QUANTITY
RWR84S64R9FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S64R9FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S64R9FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S64R9FPS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S64R9FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S64R9FPS73 Details Description
Related parts for RWR84S64R9FPS73
RES SMD 392K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
STD PWR TIMER W/BARRIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 665 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TINKERKIT DMX RECEIVER RELAY datasheet.pdf
CONN RECEPT 22AWG 26POS datasheet.pdf
PHOTODIODE 10V 0.3MM TO46 datasheet.pdf