CTS Electronic Components 220ADA10
220ADA10 picture photo
Mfg. Part Number
220ADA10
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP 10-POS T/H
Datasheet Download
220ADA10.pdf
Availability of 220ADA10
QUANTITY
220ADA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 220ADA10
Internal Part NumberEIS-220ADA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules220 Series Rotary DIP Switch
Featured Product220 Series Rotary DIP Switch
Standard Package66
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series220
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.144" (3.66mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body Material-
Length0.283" (7.20mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)220ADA10
Related Links220A, 220ADA10 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
220ADA10 Details Description
Related parts for 220ADA10
LED 3MM RT ANG HI EFF RED PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf