CTS Electronic Components 220ADA16
220ADA16 picture photo
Mfg. Part Number
220ADA16
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP 16-POS T/H
Datasheet Download
220ADA16.pdf
Availability of 220ADA16
QUANTITY
220ADA16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 220ADA16
Internal Part NumberEIS-220ADA16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules220 Series Rotary DIP Switch
Featured Product220 Series Rotary DIP Switch
Standard Package66
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series220
PackagingTube
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.144" (3.66mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body Material-
Length0.283" (7.20mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)220ADA16
Related Links220A, 220ADA16 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
220ADA16 Details Description
Related parts for 220ADA16
GRND MOD TERM BLK 24-12AWG datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN KEYING PLUG TWIN LEAF .050 datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 21C S 48" WHT JACKP datasheet.pdf