CTS Electronic Components 220AMC16R
220AMC16R picture photo
Mfg. Part Number
220AMC16R
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP 16-POS SMT
Datasheet Download
220AMC16R.pdf
Availability of 220AMC16R
QUANTITY
220AMC16R Order Process
Ship out your order
Specifications of 220AMC16R
Internal Part NumberEIS-220AMC16R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules220 Series Rotary DIP Switch
Featured Product220 Series Rotary DIP Switch
Standard Package600
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series220
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body Material-
Length0.283" (7.20mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)220AMC16R
Related Links220A, 220AMC16R Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
220AMC16R Details Description
Related parts for 220AMC16R
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG2 RED 7/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HC HIGH PIN COUNT TSSOP-16 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2500VDC DRAWING T1 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf