Daburn 2215/16RD-1000
2215/16RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2215/16RD-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG RED
Datasheet Download
2215/16RD-1000.pdf
Availability of 2215/16RD-1000
QUANTITY
2215/16RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2215/16RD-1000
Internal Part NumberEIS-2215/16RD-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.093" (2.36mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2215/16RD-1000
Related Links2215/16, 2215/16RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2215/16RD-1000 Details Description
Related parts for 2215/16RD-1000
SWTCH SIM ROLL SPDT 15A QC 125V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MID PROFILE 2 LEVEL 5.08 36POS datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf