AVX Corporation 22205C106KAT2A
22205C106KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22205C106KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
22205C106KAT2A.pdf
Availability of 22205C106KAT2A
QUANTITY
22205C106KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22205C106KAT2A
Internal Part NumberEIS-22205C106KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22205C106KAT2A
Related Links22205C1, 22205C106KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22205C106KAT2A Details Description
Related parts for 22205C106KAT2A
CAP CER 6800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 806K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf