AVX Corporation 22205C106MAZ2A
22205C106MAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
22205C106MAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
22205C106MAZ2A.pdf
Availability of 22205C106MAZ2A
QUANTITY
22205C106MAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22205C106MAZ2A
Internal Part NumberEIS-22205C106MAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.197" W (5.72mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.28mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22205C106MAZ2A
Related Links22205C1, 22205C106MAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22205C106MAZ2A Details Description
Related parts for 22205C106MAZ2A
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.3 OHM 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
MICROFIT VERT OTR TH HDR DR TIN datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED AUXILIARY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL IMPACT ORTHO BP 4P datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 700MA datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 36 AWG 100 FT WH datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/75A DC datasheet.pdf