AVX Corporation 2220CC224KAZ1A
2220CC224KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
2220CC224KAZ1A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
2220CC224KAZ1A.pdf
Availability of 2220CC224KAZ1A
QUANTITY
2220CC224KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220CC224KAZ1A
Internal Part NumberEIS-2220CC224KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220CC224KAZ1A
Related Links2220CC2, 2220CC224KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220CC224KAZ1A Details Description
Related parts for 2220CC224KAZ1A
CONN HEADER 50POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 150NS 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 80V 3.6A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6.5NS 160PQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
LED CBL ASSY VERT 1ROW HDR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH 200A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf