AVX Corporation 2220SC153MAT1A
2220SC153MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2220SC153MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 2220
Datasheet Download
2220SC153MAT1A.pdf
Availability of 2220SC153MAT1A
QUANTITY
2220SC153MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220SC153MAT1A
Internal Part NumberEIS-2220SC153MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220SC153MAT1A
Related Links2220SC1, 2220SC153MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220SC153MAT1A Details Description
Related parts for 2220SC153MAT1A
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 19POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.580" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf