AVX Corporation 22251C474MAT2A
22251C474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22251C474MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2225
Datasheet Download
22251C474MAT2A.pdf
Availability of 22251C474MAT2A
QUANTITY
22251C474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22251C474MAT2A
Internal Part NumberEIS-22251C474MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22251C474MAT2A
Related Links22251C4, 22251C474MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22251C474MAT2A Details Description
Related parts for 22251C474MAT2A
IC DOC2000 128MB 32-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.87A 28 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BUSSING MOD SLD 1CIRC CNTCT SZ 1 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf