Nichicon UCX1E182MNQ1MS
UCX1E182MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1E182MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCX1E182MNQ1MS.pdf
Availability of UCX1E182MNQ1MS
QUANTITY
UCX1E182MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1E182MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCX1E182MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package125
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1E182MNQ1MS
Related LinksUCX1E18, UCX1E182MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1E182MNQ1MS Details Description
Related parts for UCX1E182MNQ1MS
5.7 MONOCHROME STN IVORY ENG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
96MM MGNT TRCK IRON CORE MTR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
KPT02A14-5SA206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf