AVX Corporation 22255C105MAT4A
22255C105MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
22255C105MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Datasheet Download
22255C105MAT4A.pdf
Availability of 22255C105MAT4A
QUANTITY
22255C105MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22255C105MAT4A
Internal Part NumberEIS-22255C105MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22255C105MAT4A
Related Links22255C1, 22255C105MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22255C105MAT4A Details Description
Related parts for 22255C105MAT4A
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 48DIP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 5MM 990NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 430MA 190 MOHM datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf