AVX Corporation 2225AA221KAT1A
2225AA221KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225AA221KAT1A
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 2225
Datasheet Download
2225AA221KAT1A.pdf
Availability of 2225AA221KAT1A
QUANTITY
2225AA221KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AA221KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225AA221KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AA221KAT1A
Related Links2225AA2, 2225AA221KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AA221KAT1A Details Description
Related parts for 2225AA221KAT1A
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHT/COOL WHT 8SMD datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP BLKHD JACK RG 223 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA TH CLIP 30AU datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
1.27 BTB HD SMT RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
47UF 100V 10X25MM 85C 15000H datasheet.pdf