AVX Corporation 2225AC104KAJ1A
2225AC104KAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
2225AC104KAJ1A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
2225AC104KAJ1A.pdf
Availability of 2225AC104KAJ1A
QUANTITY
2225AC104KAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AC104KAJ1A
Internal Part NumberEIS-2225AC104KAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AC104KAJ1A
Related Links2225AC1, 2225AC104KAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AC104KAJ1A Details Description
Related parts for 2225AC104KAJ1A
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPTIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A 2114 datasheet.pdf