AVX Corporation 2225AC104KAT3A\SB
2225AC104KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225AC104KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
2225AC104KAT3A\SB.pdf
Availability of 2225AC104KAT3A\SB
QUANTITY
2225AC104KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AC104KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-2225AC104KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)