AVX Corporation SQCB7M100JAT1A
SQCB7M100JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M100JAT1A
Brief Description
CAP CER 10PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M100JAT1A.pdf
Availability of SQCB7M100JAT1A
QUANTITY
SQCB7M100JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M100JAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M100JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M100JAT1A
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M100JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M100JAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M100JAT1A
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY POL TAB datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED WHITE 0402 SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf