Microchip Technology TC6502P045VCTTR
TC6502P045VCTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC6502P045VCTTR
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC TEMP SW PUSH/PULL SOT23A-5
Datasheet Download
TC6502P045VCTTR.pdf
Availability of TC6502P045VCTTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC6502P045VCTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC6502P045VCTTR
Internal Part NumberEIS-TC6502P045VCTTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTC6501,2,3,4 Families 04/Jun/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdHot
Switching Temperature45°C
Accuracy±4°C
Current - Output (Max)20mA
Output TypePush-Pull
OutputActive High
Output FunctionOverTemp
Selectable HysteresisYes
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply17µA
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC6502P045VCTTR
Related LinksTC6502P, TC6502P045VCTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC6502P045VCTTR Details Description
Related parts for TC6502P045VCTTR
IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 100MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC VCXO 25MHZ 8SOIC datasheet.pdf