AVX Corporation 2225AC473KAT1A\SB
2225AC473KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225AC473KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
2225AC473KAT1A\SB.pdf
Availability of 2225AC473KAT1A\SB
QUANTITY
2225AC473KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AC473KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225AC473KAT1A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AC473KAT1A\SB
Related Links2225AC47, 2225AC473KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AC473KAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225AC473KAT1A\SB
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
MCU 16BIT 64KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
LED ARRAY 9MM 2700K 80CRI 840LM datasheet.pdf
CAP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf