Vishay/Dale RN55E6260BRSL
RN55E6260BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6260BRSL
Brief Description
RES 626 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6260BRSL.pdf
Availability of RN55E6260BRSL
QUANTITY
RN55E6260BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6260BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6260BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6260BRSL
Related LinksRN55E6, RN55E6260BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6260BRSL Details Description
Related parts for RN55E6260BRSL
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 30K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf