AVX Corporation 2225GA102KAT9A
2225GA102KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
2225GA102KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2225
Datasheet Download
2225GA102KAT9A.pdf
Availability of 2225GA102KAT9A
QUANTITY
2225GA102KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225GA102KAT9A
Internal Part NumberEIS-2225GA102KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225GA102KAT9A
Related Links2225GA1, 2225GA102KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225GA102KAT9A Details Description
Related parts for 2225GA102KAT9A
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
MONO CRYST FILTER 25KHZ 4P 2PC datasheet.pdf
MOD PWR ENT SHLD SLDR QC 1.2 PNL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS INLINE PIN 8 datasheet.pdf