AVX Corporation 2225GC103KAJ1A
2225GC103KAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
2225GC103KAJ1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Datasheet Download
2225GC103KAJ1A.pdf
Availability of 2225GC103KAJ1A
QUANTITY
2225GC103KAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225GC103KAJ1A
Internal Part NumberEIS-2225GC103KAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225GC103KAJ1A
Related Links2225GC1, 2225GC103KAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225GC103KAJ1A Details Description
Related parts for 2225GC103KAJ1A
IC CPLD 512MC 12NS 144TQFP datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 3PH 1200V 130A SM3 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IP MODULE DIVIDER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD PWR DETECTOR LTC5564 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200 OHM 14SOIC datasheet.pdf