AVX Corporation 2225SC103KAT9A
2225SC103KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
2225SC103KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225SC103KAT9A.pdf
Availability of 2225SC103KAT9A
QUANTITY
2225SC103KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225SC103KAT9A
Internal Part NumberEIS-2225SC103KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225SC103KAT9A
Related Links2225SC1, 2225SC103KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225SC103KAT9A Details Description
Related parts for 2225SC103KAT9A
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC 8STAGE SHIFT/STORE BUS 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf