AVX Corporation 2225WA221KAT1A
2225WA221KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225WA221KAT1A
Brief Description
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
2225WA221KAT1A.pdf
Availability of 2225WA221KAT1A
QUANTITY
2225WA221KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225WA221KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225WA221KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225WA221KAT1A
Related Links2225WA2, 2225WA221KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225WA221KAT1A Details Description
Related parts for 2225WA221KAT1A
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 267 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .094"L datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 3/8" X 6" datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V 14-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8-UMAX datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 28AWG 15SAU 10CKT datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 20POS datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf