Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE36-E3/54
1.5KE36-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE36-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE36-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE36-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE36-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE36-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE36-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)29.1V
Voltage - Breakdown (Min)32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp52V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE36-E3/54
Related Links1.5KE3, 1.5KE36-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE36-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE36-E3/54
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM RCPT TIN 22-26AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT /OCAP T&R datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
MINIFIT 04CKT PLUG HSG BLACK datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf