Rohm Semiconductor MCR25JZHJ301
MCR25JZHJ301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ301
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ301.pdf
Availability of MCR25JZHJ301
QUANTITY
MCR25JZHJ301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ301
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ301
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ301
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ301 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ301
CABLE PRINTER PARALLEL 7M datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7+7 DIL MALE HORIZ LOCK LATCH datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf