E-Switch 1003P4T6B11M1QE
1003P4T6B11M1QE picture photo
Mfg. Part Number
1003P4T6B11M1QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
1003P4T6B11M1QE.pdf
Availability of 1003P4T6B11M1QE
QUANTITY
1003P4T6B11M1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1003P4T6B11M1QE
Internal Part NumberEIS-1003P4T6B11M1QE
Circuit3PDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1003P4T6B11M1QE
Related Links1003P4T, 1003P4T6B11M1QE Datasheet, E-Switch Distributor
1003P4T6B11M1QE Details Description
Related parts for 1003P4T6B11M1QE
REG 5V-1.3-3.5V 5BIT 13A SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8400V datasheet.pdf
PMI CAP YELLOW STOVEPIPE TRANSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf