Vishay/Vitramon VJ0402D6R2DXBAP
VJ0402D6R2DXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R2DXBAP
Brief Description
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R2DXBAP.pdf
Availability of VJ0402D6R2DXBAP
QUANTITY
VJ0402D6R2DXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R2DXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R2DXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R2DXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R2DXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R2DXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D6R2DXBAP
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN RING STR 350MCM 3/8" RED datasheet.pdf
PACKAGING TRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 3W NO PNP datasheet.pdf
FERRITE CORE P 1UH N48 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf