AVX Corporation 2225WC562MAT1A\SB
2225WC562MAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225WC562MAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225WC562MAT1A\SB.pdf
Availability of 2225WC562MAT1A\SB
QUANTITY
2225WC562MAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225WC562MAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225WC562MAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225WC562MAT1A\SB
Related Links2225WC56, 2225WC562MAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225WC562MAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225WC562MAT1A\SB
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 400V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf