TE Connectivity Raychem Cable Protection 222A196-12-0
222A196-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
222A196-12-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED R/A SIZE 96 THINWALL
Datasheet Download
222A196-12-0.pdf
Availability of 222A196-12-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
222A196-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222A196-12-0
Internal Part NumberEIS-222A196-12-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222A1
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert96
Features-
ColorBlack
MaterialFluoroelastomer, Flexible
Large Diameter Supplied3.450" (87.6mm)
Large Diameter Recovered2.180" (55.4mm)
Small Diameter Supplied3.450" (87.6mm)
Small Diameter Recovered0.920" (23.4mm)
Large Recovered Length3.120" (79.2mm)
Small Recovered Length2.220" (56.4mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222A196-12-0
Related Links222A19, 222A196-12-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
222A196-12-0 Details Description
Related parts for 222A196-12-0
RELAY DIN DEK-OE-5DC/24DC 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 5POS VERT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2 ARRAY 1.9MM datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 2% 1/8W 0505 datasheet.pdf