| Internal Part Number | EIS-222ADVBB | |
| Featured Product | 222A, 222B, 222C, and 223A Series Switches | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | 222A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |
| Actuator Type | Standard | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 5.00mm | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Outline | 6.20mm x 6.20mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 260gf | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Tactile Feedback | |
| Actuator Material | - | |
| Switch Travel | 0.25mm | |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 222ADVBB | |
| Related Links | 222A, 222ADVBB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor | |