TE Connectivity Raychem Cable Protection 222D142-12-60-0
222D142-12-60-0 picture photo
Mfg. Part Number
222D142-12-60-0
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
222D142-12-60-0.pdf
Availability of 222D142-12-60-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
222D142-12-60-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222D142-12-60-0
Internal Part NumberEIS-222D142-12-60-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesThermofit 222D1
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert42
Features-
ColorBlack
MaterialFluoroelastomer, Flexible
Large Diameter Supplied1.220" (31.0mm)
Large Diameter Recovered0.700" (17.8mm)
Small Diameter Supplied1.220" (31.0mm)
Small Diameter Recovered0.280" (7.1mm)
Large Recovered Length1.220" (31.0mm)
Small Recovered Length0.500" (12.7mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222D142-12-60-0
222D142-12-60-0 Details Description
Related parts for 222D142-12-60-0
CONN HOUSING 22POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO35 datasheet.pdf