Omron Automation & Safety S8VE-12024
S8VE-12024 picture photo
Mfg. Part Number
S8VE-12024
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
S8VE-12024.pdf
Availability of S8VE-12024
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S8VE-12024 Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VE-12024
Internal Part NumberEIS-S8VE-12024
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLS8VE Series Apr/2013
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VE
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.77" L x 1.97" W x 4.53" H (121.2mm x 50.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VE-12024
Related LinksS8VE-, S8VE-12024 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VE-12024 Details Description
Related parts for S8VE-12024
CABLE TIE MINI GRAY 3.9" datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf