Illinois Capacitor 223MKP275K
223MKP275K picture photo
Mfg. Part Number
223MKP275K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
223MKP275K.pdf
Availability of 223MKP275K
QUANTITY
223MKP275K Order Process
Ship out your order
Specifications of 223MKP275K
Internal Part NumberEIS-223MKP275K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,386
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.366" (9.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223MKP275K
Related Links223MK, 223MKP275K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223MKP275K Details Description
Related parts for 223MKP275K
FIXED IND 18UH 360MA 510 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESS 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.58A 126 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.5A 58 MOHM TH datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 210-280NM TO46 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf