Illinois Capacitor 223PPB630K
223PPB630K picture photo
Mfg. Part Number
223PPB630K
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
223PPB630K.pdf
Availability of 223PPB630K
QUANTITY
223PPB630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 223PPB630K
Internal Part NumberEIS-223PPB630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223PPB630K
Related Links223PP, 223PPB630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223PPB630K Details Description
Related parts for 223PPB630K
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FLAT THRU-BEAM NPN L-ON ROBOTIC datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V D2PAK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf