Micro Commercial Components (MCC) BZV55C24-TP
BZV55C24-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZV55C24-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW MINIMELF
Datasheet Download
BZV55C24-TP.pdf
Availability of BZV55C24-TP
QUANTITY
BZV55C24-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55C24-TP
Internal Part NumberEIS-BZV55C24-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageMini MELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55C24-TP
Related LinksBZV55, BZV55C24-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZV55C24-TP Details Description
Related parts for BZV55C24-TP
IC REG BUCK 12V 1A 8-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FAX MOD SOCKET 124POS 5GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.25" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
IP CORE GAMMA CORRECTOR ECP5 datasheet.pdf
FUSE 2A 250V FAST C310FC AXIAL datasheet.pdf