Illinois Capacitor 224PPA252K
224PPA252K picture photo
Mfg. Part Number
224PPA252K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 2.5KV AXIAL
Datasheet Download
224PPA252K.pdf
Availability of 224PPA252K
QUANTITY
224PPA252K Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PPA252K
Internal Part NumberEIS-224PPA252K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.083" Dia x 1.811" L (27.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PPA252K
Related Links224PP, 224PPA252K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PPA252K Details Description
Related parts for 224PPA252K
RES SMD 330 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 125MW 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-1830 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
KIT CAP RF MICROWAVE 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf