Illinois Capacitor 224PSB152K4H
224PSB152K4H picture photo
Mfg. Part Number
224PSB152K4H
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1.5KV RAD
Datasheet Download
224PSB152K4H.pdf
Availability of 224PSB152K4H
QUANTITY
224PSB152K4H Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB152K4H
Internal Part NumberEIS-224PSB152K4H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB152K4H
Related Links224PSB, 224PSB152K4H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB152K4H Details Description
Related parts for 224PSB152K4H
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
IC SUPERH MPU ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS W/FLANGE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFF ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf