Nichicon UPM1V122MHD6TN
UPM1V122MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V122MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V122MHD6TN.pdf
Availability of UPM1V122MHD6TN
QUANTITY
UPM1V122MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V122MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPM1V122MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V122MHD6TN
Related LinksUPM1V12, UPM1V122MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V122MHD6TN Details Description
Related parts for UPM1V122MHD6TN
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
IC MONITOR PC PS OUTPUT 14-SOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 30A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 25A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf